Prenumerata
Sucha 35B
30-601 Kraków

Co to LĘK?

Już w połowie stycznia ukaże się nowy numer Posłańca Matki Bożej Saletyńskiej (2019/1) – Miłość usuwa lęk. A w nim:

Co to jest lęk?

Wywiad z Ewą Pohorecką, dyrektorem Specjalistycznej Poradni Wczesnej Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Krakowie, o podstawowych pojęciach związanych z zagadnieniem lęku

Wszelkie lęki, które rodzą się w późniejszych latach, u podstawy mają lęk przed odrzuceniem, brakiem miłości, akceptacji, poczucia przynależności czy bezpieczeństwa. Człowiek nie może sam sobie zaspokoić tych potrzeb.

Innymi słowy lęk jest w naszej głowie. Nie jest związany z jakąś realną, konkretną sytuacją, tylko z pewnymi emocjami lub stanami. Lęk może się objawiać na różne sposoby, na przykład poprzez pocenie się, drżenie rąk, suchość w ustach lub wiele innych reakcji. Cały czas zakorzeniony jest w naszej głowie.
Strach z kolei jest reakcją adaptacyjną na konkretną sytuację. Jest bardzo ważną informacją dla człowieka. Często intuicyjnie odczuwamy, że coś nam może zagrażać, a wtedy naturalną reakcją jest strach. Ogromnym problemem jest, jeśli ktoś nie przeżywa strachu, gdyż może stwarzać zagrożenie dla siebie lub innych, bo nie docenia ryzyka sytuacji.

Zobacz inne
Trzeba zaufać Jezusowi
Na wojnie nie ma niewierzących
3xP
Zagrożenia ekologiczne