Prenumerata
Sucha 35B
30-601 Kraków

Zagrożenia ekologiczne

Pierwsze pytanie dotyczy naszego lęku związanego z informacjami o katastrofach: płonących lasach w Kalifornii, wycieku ropy naftowej z tankowca na morzu, suszach, chorobach cywilizacyjnych wywołanych zanieczyszczonym środowiskiem. Zagrożenia spowodowane globalnym ociepleniem i jego konsekwencje wzbudzają w nas strach i przerażenie. Skąd w nas te lęki i jak reagować na tak zatrważające wiadomości?

Pierwsza rzecz to łatwy dostęp do mediów, bo gdyby nie one, nie wiedzielibyśmy, że coś takiego się dzieje. Więc może ta świadomość informacyjna budzi w nas lęk wobec tego, co do nas dociera. Zdarzają się też zjawiska, które dotyczą nas pośrednio. Człowiek czerpie wtedy informacje nie tylko z mediów, ale też kontaktuje się ze znajomymi i wspólnie z nimi przeżywa skutki tych katastrof.
Niektórzy sami doświadczają takich klęsk, jak na przykład trąba powietrzna w Borach Tucholskich, która zniszczyła ogromną czterystuhektarową połać ponad sześćdziesięcioletniego drzewostanu.
Jest jednak nadzieja, że las powróci. Sztab leśników już podjął stosowne działania, a i sama przyroda ma w sobie ogromny potencjał regeneracyjny. Ważne jest jednak, aby w obliczu tak gwałtownych i niszczycielskich nawałnic zastanowić się, czy człowiek się do ich powstawania też nie przyczynia? Choćby poprzez emisję do atmosfery trujących substancji ze spalania plastiku.
(…)


Na pytania Agnieszki Bieniasz, w najnowszym Posłańcu z hasłem przewodnim <Miłość usuwa lęk>, odpowiada Anna Maria Wajda, doktor inżynier nauk rolniczych w zakresie sztuki ogrodowej i doktor nauk teologicznych w zakresie teologii biblijnej

Czytaj cały wywiad pt. „Lęk wobec zagrożeń ekologicznych i katastrof naturalnych„.

You may also like
Trzeba zaufać Jezusowi
Na wojnie nie ma niewierzących
3xP
Co to LĘK?