Prenumerata
Sucha 35B
30-601 Kraków

Gdzie rodzą się święci

TAK CHYBA BYWA Z AUTORYTETAMI – NIE SĄ TYLKO NAŚLADOWCAMI, SAMI WYZNACZAJĄ NOWE ŚCIEŻKI. W PRZYPADKU OPIEKI NOWORODKOWEJ MAJĄ ONI PEWNĄ WSPÓLNĄ CECHĘ, STANOWIĄCĄ PODSTAWĘ ICH DZIAŁANIA, KTÓRĄ MOŻNA NAZWAĆ CZUŁĄ DOBROCIĄ. MYŚLĘ, ŻE DUCHOWI PRZEWODNICY POWIĄZALIBY JĄ Z MIŁOSIERDZIEM.

Kondycję współczesnego świata dobrze definiują obecne w nim kontrasty i paradoksy. Głód – często dotykający dzieci – z jednej strony i walka z otyłością z drugiej. Polityka ograniczania dzietności oraz leczenie niepłodności. Skomplikowane, zaawansowane systemy informatyczne obsługujące np. porty lotnicze z jednej strony i programy lub gry komputerowe epatujące przemocą i uzależniające od pornografii z drugiej. Przykłady można by mnożyć bez końca. Często paradoksy te mogą istnieć w bliskim sąsiedztwie. Ostatnio poruszyła mnie informacja dotycząca liberalizacji w zakresie prawa aborcyjnego w jednym ze stanów USA, znanym również z tego, że posiada jedne z najlepszych ośrodków opieki neonatologicznej ratujących skrajne wcześniaki.
Można bez przesady powiedzieć, że w tym samym miejscu podejmuje się bardzo kontrowersyjne decyzje o zakończeniu życia dziecka i jednocześnie heroicznie ratuje najmniejszych ludzi pozostających na granicy przeżycia w związku ze swoją niedojrzałością.
Ta informacja mnie poruszyła, ponieważ jestem lekarzem pediatrą, neonatologiem od lat pracującym na oddziale patologii i intensywnej terapii noworodka.
Szybko przekonałem się, że zajmowanie się chorymi noworodkami to nie jest zwyczajna praca, nawet w kategoriach zawodu i specjalizacji medycznej. Podstawową, oczywistą trudność stanowi komunikacja z pacjentami. Nauka języka noworodków wymaga cierpliwości, czasu i wnikliwej obserwacji. To jedna z tych dziedzin, w której trzeba uczyć się całe życie. Podpatrywałem wielu mistrzów, lekarzy, pielęgniarki i fizjoterapeutów, zwracających uwagę na drobiazgi: sposób ułożenia ciała, rodzaj płaczu, zachowanie i aktywność, poprzez cały arsenał maleńkich, drobnych objawów, wykraczających daleko poza przyjęty kanon wiedzy medycznej zwanej symptomatologią.

(…)

dr n. med. Andrzej Grudzień

Tajemnica cierpienia moich pacjentów zdecydowanie mnie przerasta, gdy się w nią zagłębiam. Niewiele potrafię o niej napisać. Wiem jednak, że podążając jej niełatwym szlakiem, zbliżam się do prawdy tkwiącej w jej centrum, prawdy o świętości życia. Najczytelniej objawia się ona w sytuacjach granicznych, skrajnych. Taka scena sprzed kilku lat. Prowadząc reanimację noworodka spytałem, czy był ochrzczony, okazało się, że nie, a w dokumentacji znajduje się adnotacja: „W razie potrzeby ochrzcić imieniem Karol”. Poprosiłem o chrzest jedną z pielęgniarek, bo sam prowadziłem masaż serca. Usłyszałem: „Ale doktorze, ja nie byłam ostatnio u spowiedzi”. Inna scena – odchodził chłopiec, który był w stanie agonalnym od kilku dni. Wszyscy, włącznie z rodzicami, byli przygotowani. Przy śmierci jest tylko mama, która obawiała się takiej sytuacji – braku obecności męża w tym momencie. Lekarz i pielęgniarki zostają przy niej, by dzielić z nią ból straty syna. Taka oddziałowa pieta. Świętość. Tak, niewątpliwie dotykam świętości, pracując, posługując na moim oddziale. Czasem rozmawiając z rodzicami po stracie ich dziecka, proszę, by spróbowali spojrzeć na to doświadczenie jako na narodziny nowego świętego, ich własnego świętego rodziny. Ufam, że takie spojrzenie pomaga im przejść przez okres żałoby – widziałem to pocieszenie w oczach niejednego cierpiącego rodzica. Taka perspektywa mnie również pomaga przejść przez to trudne doświadczenie, kiedy nie udaje się uratować małego pacjenta.
Prawdę mówiąc, bez tego spojrzenia wiary nie potrafiłbym pracować w takim miejscu, nie potrafiłbym także unieść świadomości dramatu abortowanych dzieci. A z taką perspektywą wiary traktuję swoje doświadczenie jako przywilej przebywania przy łóżeczkach tych najmniejszych chorych.

(…)

Zachęcamy do lektury felietonu – świadectwa dra n. med. Andrzeja Grudnia – męża i ojcca, pediatry, neonatologa na Oddziale Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka Kliniki Chorób Dzieci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, jaki zamieszczamy w najnowszym numerze 6/2020 „LaSalette” Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej z tematem przewodnim <<Troska o zdrowie>>.

Zostań prenumeratorem naszego saletyńskiego dwumiesiecznika!


Zostań prenumeratorem naszego saletyńskiego dwumiesiecznika! Szczegóły – >TUTAJ


.

.

Zobacz inne
POSŁUGA KAPELANA SZPITALA
Troska o zdrowie – zapowiedź numeru 1/2021