Prenumerata
Sucha 35B
30-601 Kraków

NIE ODSUWAJCIE SIĘ OD NAS!

Proszę, nie odsuwajcie się od nas. Możecie nas nie rozumieć, ale się nie odsuwajcie.

Mam na imię Marta, jestem ofiarą zakonnika. Moja historia została przedstawiona w książce Artura Nowaka i Małgorzaty Szewczyk-Nowak Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos. Zostałam skrzywdzona w kościele, do którego chodziłam od dziecka, uczyłam się wiary i zaufania do ludzi Kościoła. Wszystko, co udało mi się zbudować w dzieciństwie, zostało zburzone przez mojego oprawcę i niestety także przez innych duchownych, którym zwierzałam się ze swojego dramatu. Mamy w Kościele wiele osób, którym leży na sercu dobro ofiar, ale niestety są też duchowni, których postawy zamykają ofiarom drogę do uzdrowienia.
W mojej rodzinie ojciec był przemocowym alkoholikiem. Chora mama całymi dniami karała mnie milczeniem. Nikt w domu nie dbał o moje potrzeby: miłości, bliskości, szacunku. Byłam sama z moimi problemami. Ksiądz doskonale znał moją sytuację z sakramentu pokuty. Cierpliwie mnie słuchał, dawał wsparcie, okazywał troskę. Budował ze mną relację kilka lat. Dlatego tak bardzo mu ufałam. Kiedy byłam już do niego przywiązana, zaczął mnie krzywdzić, mówiąc że to nasza tajemnica, że jeśli komuś powiem, on będzie skończony. Nie musiał mnie zastraszać, wystarczyło zagrać na moich uczuciach przywiązania i wdzięczności. Dlatego wracałam… Co niedziela widziałam go, jak rozmawia z wiernymi, podaje im rękę. Sąsiedzi, lekarz, miejscowy policjant, burmistrz… Zadawałam sobie wtedy pytanie, kto by mi uwierzył, gdybym powiedziała. Mnie, dziecku alkoholika, który próbował publicznie się powiesić w miejscowym barze. Przecież byłam nikim, wszyscy by mnie potępili.
O mojej krzywdzie dowiedziała się moja sąsiadka, matka pięciu córek. Widziała, jak ksiądz przemocą dotyka dziecko, i nie zareagowała… Jej bierna postawa doprowadziła do tego, że byłam wykorzystywana przez cztery lata. Błagam Was wszystkich, reagujcie! Nie bądźcie biernymi obserwatorami!

(…)

Przeczytaj wstrząsające świadectwo Marty, ofiary molestowania, jakie zamieszczamy w numerze 3/2021 „LaSalette” Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej z tematem przewodnim <<Głos pokrzywdzonych>>.

 


Zostań prenumeratorem naszego saletyńskiego dwumiesiecznika!

Szczegóły – >TUTAJ


.

 

.

Zobacz inne
PO CO WRACAŁA?
GŁOS POKRZYWDZONYCH
Maryja dziś – zapowiedź numeru 5/2020
Twoje powołanie – zapowiedź numeru 1/2020